انتخاب شده از کتاب سیذارتا

... کامالا* گفت آیا هرگز شمن یا برهمنی از آن در هراس بوده است که کسی بیاید او را بزند و دانش او را و پرهیزکاری او را و نیروی ژرف اندیشه او را برباید؟ زیرا که این چیزها از آن خود او هستند و تنها اوست که می تواند پاره ای از آنها را بدهد، آن هم اگر بخواهد.
با کامالا  نیز همین گونه است و شادکامیهای مهر ورزیدن نیز همین سان است. لبان کامالا سرخ و دلرباست اما اگر بخواهی آنها را ببوسی بی آنکه کامالا خواهان آن باشد، یک چکه از شیرینی آنها به کامت نمی رسد... . می توان به گدایی مهر رفت، می توان مهر را  خرید یا پیشکش گرفت یا در کوچه یافت اما مهر را هرگز نمی توان از کسی دزدید... .

سیذارتا* از کامالا آموخت که کسی نمی تواند بی بهره بخشیدن شادمانی شادمان شود، و نیز آموخت که هر ادا و هر نوازش و هر مالش و هر نگاه و هر گوشه تن، رازی دارد که می توان به آنکس که توانایی دریافت دارد شادکامی بخشد. کامالا به او آموخت که مهرورزان به آنکس که توانایی دریافت دارد شادکامی بخشد. کامالا به او اموخت که مهرورزان نباید پس از پایان یافتن مهرورزی تن، بی انکه یکدیگر را ستوده باشند، بی آنکه چیره شوند و چیرگی بپذیرند، از یکدیگر جدا شوند؛ مبادا سیری دریافت غم تنهایی پدیدار گردد یا دریافت هراس آور انکه از کسی سود نابجا جسته ایم یا از ما سود نابجا جسته اند... .

_________________________________________________________________________________

توضیح نوشت:

* کامالا نام زنی است رو س پی در کتاب سیذارتا.
* سیذارتا نام کتابی است از هرمان هسه.

/ 13 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
admin

با ذهن اشفته خوندم هیچی نفهمیدم بذار یه کم اروم بشم دوباره میام [نگران]

سحر مامان عسل

چند سال پيش اين كتابو خوندم ولي الان كه فكر مي كنم مي بينم هيچي ازش يادم نيست فكر كنم دوباره برم سراغش//

lilita

خیلی قشنگ بود. مرسی[گل][لبخند]

مالزی نشین (مانیا)

کاش یه کامالا هم پیدا میشد برا بعضی از این آقایونِ ایرانی توضیح و تفسیر میداد!

بازیگوش

با اینکه نثرش یه کم سنگین بود اما شیرین بود مرسی نوشتیش[لبخند]

ساناز

من نخوندم این کتاب رو ،برام بگردم ببینم پیدا میشه بخونم

کیبورد Ar!eF

[تعجب] الآن من تو شوکم بعدم که از شوک در اومدم میام نظر می دم [تعجب]

ساناز

تندک جونم به هر روز نوشتنت عادت کردم [قلب]

قلاچ

هرماس هسه نویسنده ایست آمانی آلمانی کشوری است در اروپا اروپا قاره ایست روی زمین زمین همان جایی هست که کاملا در آن است کاملا زنیست رو س.....[نیشخند]

مژده

چه خوب کردی اینو نوشتی تندک جونم ...این کتابو اووووووه چند سال پیش خوندم . باور میکنی یه کلمه اش هم یادم نبود ؟ اصلا واسه چی میخونم من ؟ [عصبانی]