سفرنامه 5

صبح روز دوم به قصد دیدار کلیسای نو تردام و شا نزه لیز ه حرکت کردیم. نو تردام از دور چنگی به دل نمی زد اما چون دلم میخواست یه عکس از نمای بیرونی اینجا بزارم مشغول عکس گرفتن شدم اما اصلن حواسم نبود که وسط خیابونم و دارم عکس میگیرم. یه مشکلی که ما اونجا داشتیم این بود که فرق پیاده رو و خیابون رو تشخیص نمیدادیم! نه که خیابونها همه سنگ فرشه ما فکر میکردیم فقط اونجاهایی که آسفالته خیابونه زبان 
خلاصه بعد گرفتن عکس برگشتم دیدم یه خانوم پشت فرمون اتوموبیل خیلی موقر نشسته و منتظره تا کار من تموم بشه نه بوق زد نه داد زد و نه فحش داد وقتی هم که دستم رو سینه ام بود و داشتم ازش عذر خواهی میکردم با یه لبخند بزرگ گفت نو پرابلم! و من متحیر از این همه صبر و حوصله.

 وقتی به جلوی ساختمان کلیسا رسیدم از زیبایی تندیسهای غول پیکر کار شده رو دیوارهای بیرونی کلیسا به شدت هیجان زده شدم. 

 بدون شک هر کدوم ازاین تندیسها قصه ای داره که من اونو نمیدونم اما حتی بدون دونستن داستانهای اونها برام جذاب و هیجان انگیز بودن.

وقتی وارد کلیسا شدم بزرگی کلیسا و ارتفاع بیش از اندازه سقف منو بسیار تحت تاثیر قرار داد چون بیش از حد تصور من بلند بود. عکسها واقعن نمی تونن اون بزرگی و ارتفاع زیاد رو نشون بدن. 

 

از سمت راست بازدید شروع میشد در سمت راست کنار دیوار و زیر پنجره هایی با شیشه های رنگی حجره هایی وجود داشت که تو هر کدوم اونها یه تندیس یا یه نقاشی بزرگ رنگ روغن یا یه اثر تاریخی مذهبی وجود داشت که بیشترش به نظرم مریم مقدس و مسیح بودن. 

 در قسمت بالایی دیوارها در ارتفاعی بلندتر از سقف خونه های ما قسمتی هم مثل نقش برجسته کار شده بود وقتی دوربین رو روش زوم کردم دیدم اونها هم تندیسهایی بزرگ هستند و دارن یه داستان رو روایت میکنن که من باز هم نمیدونم اون داستان چیه!‌(آیکون یه تندک با معلومات عمومی خیلی بالا!!) 

 

 وقتی از کلیسا بیرون اومدم تو یه حالت خاصی بودم و مطمئنم اون حال و احساس من ناشی از ارتفاع بسیار زیاد سقفها بوده انگار عظمتش آدم رو میگیره.

در محوطه بیرون کلیسا با وجودی که هوا تقریبن آفتابی بود اما باد سردی می وزید ولی این باعث نمیشد مردم خودشون رو از لذت غذا دادن به گنجشکها و کبوترهای بیشمار اونجا محروم کنن. انبوهی پرنده منتظر دستهای مهربون آدمها بودند تا یه خیری بهشون برسه. من هم که یه بیسکوئیت کوچیک تو کیفم داشتم رو بینشون قسمت کردم و خودم رو در لذت اونها شریک. نمیدونید چه کیفی داره وقتی پرنده ها از سر و کولت بالا میرن و به دستت نوک میزنن تا غذا بگیرن حیف نمیشه عکسهامو اینجا بزارم اما به یاد آقا حبیب نظاری چند تا عکس گرفتم که اینجا میزارمشون.

میخوام یه چیزی بگم منو متهم به گزافه گویی نکنید ای احساسمه و عجیب اینکه بقیه هم این احساس رو داشتند که پرنده هاشون هم از آدمیزاد نمی ترسن چون ازش خشونت و آزار ندیدن. کجای این مملکت این همه پرنده میاد رو دستت میشینه و ازت غذا میگیره؟ حتمن یکی پیدا میشه اون وسط یه لگدی پرت کنه تا حیونی ها رو بترسونه. 

قدم زنان در کنار رود زیبای سن از کلیسا دور شدیم عکس گرفتیم و هوای دل انگیز لذت بردیم. 

 از دور نمای موزه لوو ر رو دیدیم اما داخلش رو نه! وقتی با یه عده میری مسافرت که به لحاظ روحی و جسمی با تو هیچ همخونی ندارن نتیجه اش این میشه که باید از خواسته ای خودت چشم پوشی کنی و تابع نظر جمع باشی! با کسایی که هیچ ذوق هنری ندارن. جز من و آقای شوهر هیچکس طالب دیدار از لوو ر نبود استدلال هم این بود که به یه نصف روز نمیشه لوو ر رو دید البته راس میگفتن اما میشد قسمت ایران و مصر رو دید که؟ نه؟
خلاصه اینجوری بود که حسرت دیدار لوو ر به دلمون موند.

 بعد از رد شدن از لوو ر به یه پارک خیلی بزرگ و قشنگ رسیدیم که بعدن فهمیدم اسمش باغ تویلر ی بوده. توش تندیسهای بسیار زیبا و بزرگ هست که تونستیم فقط تک و توک با اونها عکس بگیریم چون همراهان انگار که یه موجود خطرناک دنبالشون کرده همچین با عجله تند تند می رفتن و زیبائیا رو نادیده میگرفتن که وقتی من و اقای شوهر و برادرش برای گرفتن چند تا عکس ایستادیم بعدش مجبور شدیم برای اینکه بقیه رو گم نکنیم تقریبن تا انتهای باغ دویدیم!

تو قسمتی از باغ نمای زیبای از میدان پیروزی معلوم بود که در جلوب اون یه برجکی! که گفته شد اونو ناپلئون از مصر به فرانسه آورده قرار داشت. اون ماسماسک درازی که در عکس بالا در انتهای باغ پیداست رو میگم.


همون ماسماسک از نزدیکتر!
 

در انتهای باغ میدان کنکور د قرار داشت که از میدانهای معروفه پاریسه با یه آبنمای زیبا در کنار میدون.

 از میدون که کنکور د که رد بشی یه خیابون خیلی خوشگل است که در واقع پیش درامد خیابون شا نزه لیز ه است.

و این هم خیابون شا نزه لیز ه. آش دهن سوزی هم نبود. من همچین فکر میکردم آآی شا نزه لیز ه چه جای خاصیه که نگو. تو همون خیابون یه ناهار خوردیم و رفتیم که شاپینگ! کنیم. اما چه شاپینگ کردنی مغازه های این خیابون به نسبت جاهای دیگه همه چیز رو دولا پهنا حساب میکردن پس من اونجا نتوستم هیچ شاپینگی کنم! خنثی 

انتهای خیابون شا نزه لیز ه هم میخوره به میدون پیروزی با عجله دو تا عکس گرفتیم و برگشتیم هتل.
من هنوز هم نمیدونم که اون همه عجله بقیه اون روز واسه چی بود؟
سوال

 

 

/ 34 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
pimento

چقدر زیبا.. دستت درد نکنه حیف شد که نشد لوور رو ببینی ایشاله دفعه بعد تندک جون

pimento

دوست میدارم فرانسه رو

pimento

چه معماری قشنگی

محمد پوردامغامي

سلام از "درياچه قو " به اينجا آمدم تا گنجشكهايتان را تماشا كنم حيفم آمد سفرنامه قشنگتان را نخوانم ... امان از هم سفران نا هماهنگ باز خواهم گشت و از اول خواهم خواند

لیلیان

می گم یادم باشه فرانسه نرم که پرند ه هاش میان دورو بر آدم[اضطراب]

لیلیان

انقدر عکسهات خوشگل و با کیفیت و کارت پستالین که دلم میخواد مثل این فیلمهای جادویی دستمو بکنم تو عکس و اون عکس منو بکشه داخل[رویا]

ترنج

تندک عزیز از وبلاگ یک دوست قدیمی با وب تو اشنا شدم...یک دوست گنجشکی!!!!!... اول وقتی خوب حالی دادی ممنون البته ناگفته نمونه کمی حسادت کردم.....اخه متاسفانه به دلیل مشغله کاری فرصت خیلی کمی برای سفر دارم اما خیلی دوست دارم برم و بگردم و ببینم..........بازم میام تا در لذات سفر به گوشه گوشه دنیا باهات شریک باشم .....اگه حوصله داشتی بیا ببین وبلاگم چجوریاست.........امیدوارم همیشه خوش باشی عزیزم.....[گل]

شیرین

من نمی دونم چرا عکسهای این پست برام باز نمی شه. دوست داشتم ببینم. برام جالبه هر کی شانزلیزه رو دیده همینو گفته. از بس که اسمش تو ایران معروفه انتظارات بالا رفته، ولی گویا چیز خاصیم نیست.

گربه تنها

دقیقا همین عظمت ساخته های دست بشر هستش که خیلی ها جو گیر میشن و به خدا ایمان میارن [چشمک] عکس خودت را نمیذاشتی ... عکس پرنده ها رو میزاشتی ... خیلی خسیسی ... ترسید ما هم تو حس تو شریک بشیم [زبان] موزه لور را ندیدین [تعجب] ... واقعا حیف شد متاسفانه هیچ عکسی موجود نیست