محرم آمد و ..

اومدن محرم و این پست شیوا جون من رو به صرافت این انداخت که این مطلبو بنویسم اول خواستم تو کامنت دونیش بنویسم دیدم اونقدر زیاده که جا نمیشه ترجیح دادم پستش کنم.

اون سالهایی که محرم تو تابستون بود ما می رفتیم طالقون. البته با دعوا و مصیبت اون موقعها طالقون رو خیی دوست نداشتم. اونجا بساطی بود برای دسته های عزاداری و سینه زنی و نوحه خونی و تعزیه و ... . یعنی بهتون بگم همه خلق اله از تهران می رفتن اونجا تا مراسم رو برگزار کنن. اونم با چه شکوهی! کلن مردم اون خطه مذهبی ان. اگه تو آدمای سرشناسش هم نگاه کنید میبیند همه آخوندن و ملا!

تو خونه مامان بزرگم یه ضبط فکسنی بود که در هم نداشت. همه تفریح ما بعد از گشت و گذار تو باغ و کوه گوش دادن به ترانه ها بود و رقصیدن. روز اول محرم که میشد عمه ام ضبط رو قایم میکرد که ما بساط بزن و برقص راه نندازیم. آبروشون می رفت و زشت بود!! اما تا پاشو ازخونه میذاشت بیرون ضبط رو به سردستگی من پیدا میکردیم (آخه هیچکس هیچ چیزی رو نمیتونه از دستم قایم کنه یه انرژی دارم که می تونم هر چیزی رو که میخوام پیدا کنم حالا فرقی نمیکنه سنده مدرکه خوراکیه و ... شیطان) و شروع میکردیم! با دو تا خواهرامو دختر عمه ام که همسن ماست. یهو میدیدم سر و کله یکی پیدا میشد و ای داد ای بیداد آبرومونو بردین صدای نوارتون تا اون سر ده میاد ضبط رو از برق می کشید و می برد. اخه اونجا اونقدر سکوته که اگه تو خونه ات تلنگت در بره چهارتا خونه اونور تر هم میشنون!! دیگه چه برسه به صدای ضبط !

اما از رو که نمی رفتیم. حالا اون سه تای دیگه کمی انگیزه های مذهبی جلودارشون بود اما من از همون ١٢ - ١٣ سالگی هم به کتم نمی رفت برای کسی که ١۴٠٠ سال پیش مرده گریه زاری کنم و بزنم تو سرم. اگه باصرار بقیه محض تفریح هم شبها می رفتم مسجد اولین نفری بودم که وسط چس ناله های اونیکه پشت بلندگو بود خوابم میبرد.

بدترین قسمت قضیه ناهار و شامهای روزهای عاشورا و تاسوعا بود. که تو خونه غذا نمی پختن و میگفتن گناه داره!!!‌ آخه ملت اونقدر گوسفند نذری قربونی میکردن که تا دو سه روز چهار تا ده بالاتر و پائین تر رو هم غذا میدادن. و من غصه دار که نمی تونم غذای مامانم رو بخورم چون همیشه اعتقاد عجیبی داشته و دارم که این غذاها کثیفه و تمییز پخته نمیشه! فک میکنم هرکی از سر دیگ رد میشه قاشق رو میکنه تو دیگ برا تست غذا! و معمولن نون میخوردم اونم یواشکی که کسی بهم ایراد نگیره این همه غذا تو چرا نون پنیر میخوری؟! و بخواد یه ساعت برام بره بالا منیر. البته هنوزم که هنوزه به یاد ندارم غذای نذری خورده باشم. و خود این مساله هم باعث میشد بیشتر از این روزها بدم بیاد. و باز هنوز هم که هنوزه سر غذای نذری سالی نیست که با مامانم دعوام نشه. زورکی هم که شده اصرار داره یه قاشق غذا بتپونه تو دهنم! بلکه به معجزه غذای نذری من به راه راست هدایت بشم!

خلاصه کلام هیچوقت نتونستم این روزها و مردم رو درک کنم واسه چی تو سر خودشون میزنن؟ اما معتقدم هیچکس برای حسین و دار و دسته اش گریه نمیکنه. همه برای بدبختی ها درگیری ها و مشکلات زندگی خودشونه که گریه میکنن و پای حسین مینویسن. چون فک میکنن هیچ راهی برای بهبود اوضاعشون نیست متوسل میشن به نیروهای غیبی! برای حل مشکلاتشون. انگار یه جورایی با این کار آرامش میگیرن چون منتظرن آقاشون حاجتشون رو بده.

________________________________________________________________________

از همه اونهایی که آدمای مذهبی هستند و این پست به مذاقشون خوش نمیاد خواهش میکنم این پست زنجبیل رو بخونن.

 

/ 36 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک استکان چای

سلام من نظرم رو راجع به دیدگاهت و اون پستی که از زنجبیلی بود توی پست آخر زنجبیل(دو قدم تا جنون) نوشتم. چون از بلاگت و اینکه خودت لایت کرده بودی این نکته رو واسه همین بهت گفتم این موضوع رو.چون زیاد بود دیگه یه جا همون بلاگ زنجبیل نوشتم. موفق باشی

مالزی نشین

به جون وبلاگم(!) اگه رنگ بلاگت نبود، فک میکردم رفتم بلاگ زنجفیل دارم مطلب میخونم!![زبان]

علی

سلام جرات نکردی کامنت منو بزاری اینجا؟ بعد هم خوشم میاد همه تون دم از مخالفت با سانسور و این حرفا میزنین ولی به موقعش میشید استاد سانسور و صد البته که ژشت هزار تا دلیل دیگه ژنهون میشید که بعله اینجا خصوصیه و من دلم نمیخاد و از این حرفا... همه ما ایرونیها سر و ته یه کرباسیم فق بلدیم برای دیگران پند و اندرز بدیم

عصرونه به سها

یکی از اشتباهات ایندسته همینطور نسخه هاست و قضاوتهاست !‌

عصرونه

منظورم همین حزب الهی هاست که فکر میکنن وحی منزلن !

بهمندخت

سلام عسیسم. حالا که بحث داغه منم نظرمو راجع به محرم تو وبلاگ خودم نوشتم!

پیمنتو

من کامنتم و پیدا نکردم اون که خص بود نه ها اون یکی کووووووووووووو