سفرنامه 6

صبح روز سوم اقامت در پاریس آماده شدیم تا بریم ور سای برای دیدن کا خ ور سای. اولش من و آقای شوهر چون بواسطه ندیدن لوو ر دلخور بودیم تصمیم داشتیم که کاخ نریم و بریم لوو ر اما به خاطر اینکه تو گروه دو دستگی ایجاد نشه همراه شدیم.
طی مسیر یکی دوباری هم آقای شوهر شروع کرد به نق زدن که من اینجا رو دوست ندارم ببینم و لوو ر رو ترجیح میدادم و ...  اما با گفتن جمله هایی مثل کا خ ورسا ی هم خیلی قشنگه ناپلئو ن اونجا تاجگذاری کرده !!‌(که اصلن اونجا هم نبوده!) سعی کردم براش ایجاد انگیزه کنم.
قبل از رفتن به کاخ یه جایی نشستیم تا یه نوشیدنی گرم بخوریم آخه هوا خیلی سرد بود. همینجا بود که بنده دستم خورد به لیوان هات چاکلتم! و بلوز صورتی رنگم و شلوار جینم رو به فنا دادم! به خاطر همین عکسامو نمی زارم آخه لباسام کثیفه
زبان

از اینکه لباسام کثیف شده بود خیلی ناراحت بودم اصلن یه جور بدی حالم گرفته بود اما وقتی از رستورانی که اون فاجعه رخ داد پیچیدیم به سمت کاخ دلم هوری ریخت پائین خیابونی که پیش روم بود رو فقط تو عکسها دیده بودم. و کثیفی لباسهام از یادم رفت.

دور نمای کاخ بسیار زیبا بود و گفته شد تمام اون قسمتهایی که طلایی رنگه با طلا کار شده

به حیاط کاخ که وارد میشی باز هم تو نمای ساختمان پیکره هایی بزرگ و قشنگ توجه آدم رو به خودش جلب میکنه.

بعد ازا یستادن در صفی طولانی که البته زمان زیادی نکشید که نوبتمون شد بلیتها رو خریدیم و وارد کاخ شدیم. در قسمت ورودی کاخ یه وسیله ای شکل موبایل بهمون دادن که می تونستی روی اون زبان مورد نظر رو انتخاب کنی و توضیحات مربوط به نقاشی ها و اتاقهای مختلف رو بشنوی متاسفانه زبان فارسی تو منوی اونها نبود و من هم کلن زیاد حرف میزنم خیلی حوصله گوش دادن ندارم بدون اینکه عملن ازاون وسیله مفید استفاده کنم آخر بازدید پسش دادم!

و باز هم سقفهایی بلند و راهروهایی دراز. و اشیا قدیمی موجود در کاخ.

در اتاقهای ابتدای کاخ (طبقه اول) یه تعدادی تابلو نقاشی بود و بعد از طبقه دوم که وارد اتاقهای اصلی شدیم. هر کدوم این اتاقها به یه منظوری استفاده میشده یکی اتاق یکی اتاق جنگ بوده و مشورتهای نظامی رو تو اون انجام میدادن اتاقهای خواب اتاقهای مخصوص بزم اتاقهایی که فقط افسران ارتش اجازه داشتند اونجا مهمونی بگیرن و ... و یه سالن بزرگ که به تالار آینه شهرت داره و در اون روسا و پادشاهان کشورهای دیگه رو ملاقات میکردن. در یه طرف این تالار پنجره های بزرگه که در روز روشنایی رو تامین میکرده و در شب هم در جلوی آینه های سمت چپ شمعدانهای بزرگی بوده که با روشن کردن شمعها و افتادن نور شمع در آینه شکوه سالن به اون بزرگی رو دو چندان میکرده.

بزرگی تنه های درخت عظمت شومینه رو نشون میده و شومینه هم پهنا و بزرگی بی اندازه دیوارها رو.

دقیقن نشمردم چند اتاق بود ولی خیلی بیشتر از ١۴ یا ١۵ اتاق بود و روی سقف همه اتاقها و بعضن دیوارها نقاشی های بی نظیری کشیده شده بود. 
باز هم ابعاد و اندازه نقاشی ها با توجه به مساحت اتاق و سقف بسیار زیاد بود. نمیدونم توی عکسها معلومه یا نه اما نقاشی ها حالت سه بعدی داره. یعنی حجم اون آدمی که نقاشی شده احساس میشه.

این عکس بالایی داره نشون میده که یکی از ملکه ها رو که نمیدونم کدوم بوده! رو دارن بعنوان ملکه زیبایی تاج گل رو سرش میزارن.

عکسی از نمای بیرونی کاخ و باغ کاخ.

 

خوبه اینجا بگم که باغ کاخ ورسای از باغهای بسیار زیبا و دیدنی هست که فقط دیدن اون چهار پنج ساعت وقت میخواد اونروز ما وقت داشتیم کسی هم عجله نداشت! اما هوا توفانی شد و دیگه نمی تونستیم تو اون هوای سرد و باد شدید با لذت تو باغ قدم بزنیم.

این عکس هم مربوط میشه به اتاق خواب مار ی آنتوا نت. عکس بعدی هم یه نقاشی بسیار بزرگ بود که تا جگذاری نا پلئون و ژ وزفین رو نشون میداد و به نظر من زیباترین نقاشی هست که من تا به حال دیده ام.

 

وقتی داشتیم از آخرین پله ها پائین می رفتیم متوجه شدم اون سمت پله ها که در کنار نرده های بزرگ قرار داره نازک تر از سمت دیگه است و فک کنم علتش اینه که از اون قسمت تردد بیشتر صورت گرفته که به مرور زمان بیشتر ساییده شده. البته نمیدونم تو عکس می تونید تشخیص بدین یا نه. این نازک شدن پله ها رو تو کلیسای ا ستر اسبورگ هم دیدم که به موقع عکسهای اون رو هم بهتون نشون میدم.

از کاخ که بیرون اومدیم چند عکس یادگاری زیر بارون و با چتر گرفتیم روز خیلی خوبی رو گذرونده بودیم و همه سرحال بودیم. همه از دیدن کاخ لذت برده بودیم و به هیجان اومده بودیم. طوری که وقتی داشتیم کاخ رو ترک میکردیم آقای شوهر گفت: خیلی خوشحالم که اومدم اینجا رو دیدم و لوو ر نرفتم!

این هم یه دو تا عکس از نمای بسیار زیبای باغ کاخ.

اون شب رو هم تو پا ریس گذروندیم تا صبح روز بعد سرحال به سمت ا سترا سبورگ حرکت کنیم.

 

/ 34 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مالزی نشین

وووووووَوو... چه سفرنامه بازیه اینجا. چقد وخته نیومده بودم.... ای بابا! الان هم که وخ ندارم... هفته دیگه که برم ایران باید بشینم سر فرصت همش رو نیگا کنم...

پیمنتو

[قلب]

دلخوشی

واای تندک جون خدا خیرت بده دختر با این سفرنامه و عکسهای زیبا کلی فرانسه را گشتیم و دلمان باااز شد دستت ندرده[ماچ] خیلی هیجان انگیز بود مرسی!

مالزی نشین

خب خارجی! منظورم خوندن متنا بود! وگرنه عکسا رو که میبینم! بابا دیگه سرعت چیشم اینقدرا هم پایین نیس![نیشخند]

لیلیان

تندک جان درجه شوخیت رو چه درجه ای تنظیمه؟؟ [سوال][سوال]

لیلیان

مثلا منظورم این بود که بنده ملکه کاخ ورسای هستم که خودم را لیلیان می نامم[خنثی][اوه]

پیمنتو

عکسا امروز برام باز شده جالبه که جای خالیشونم نبود دیروز ...

پیمنتو

عالی بودن هم عکسا هم توضیحات سفری ت...

شیرین

واااای خدا چقدر زیبا بود این پست. توضیحات تو هم حرف نداشت. من چقدر دو تا عکس آخرو دوست دارم. چقدر زمین صاف و همواره، انتهاش هم تو افق گم شده، خیلی قشنگه.

گربه تنها

این همه عکس قشنگ گذاشتی از اون پیراهن صورتی هات چاکلتی هیچ عکسی نیست [شیطان] ببخش اگر شوخی میکنم ... اما مهم خودتی و اون حس خوب گردش را داشتی ... و خوبیش اینه که هرگز روزت را برای این چیز ها خراب نمیکنی و رویحیه شادی داری ........................ پله ها جالب بود ... از توجه ت خوشم اومد ... معلومه [تایید]