سفرنامه 7

من می نویسم استرا سبورگ شما بخونید بهشت. حتی ساختمان ایستگاه قطار هم خیلی زیبا و بود و طراحی قشنگی داشت.

 

با یه تاکسی رفتیم به هتل اتاقها رو تحویل گرفتیم چمدونها رو گذاشتیم و با اطلاعات مفید و خوبی که رسپشن هتل بهمون داد پای پیاده به سمت مرکز شهر حرکت کردیم. وقتی از مسیری که آقای خوش اخلاق مهربون و بسیار بسیار خوش برخورد هتل بهمون پیشنهاد کرد گذر کردیم دلم میخواست رو نیمکتهای مشرف به رودخانه رن که از نزدیکی هتل میگذشت تکون نخورم. منظره های بسیار دلفریب تمشکهایی بازم به چه درشتی قوهای قشنگ و ترکیب رنگهای فوق العاده با نور قشنگ آفتاب و هوای بی نهایت بی نهایت لطیف واقعن بهشتی رو تو اون منطقه اینجاد کرده بود.

 

 

صبح روز بعد اولین یکشنبه ماه بود و از شانس خوب ما بازدید از کلیسای بزرگ شهر رایگان از خود راضی. هرچند حتی اگه رایگان هم نبود ازش دیدن میکردیم چون بزرگترین اثر تاریخی شهر بود. اما خوبیش این بود که بواسطه روز یکشنبه برای اولین بار می تونستم به طور زنده! برنامه نیایشهای مسیحی ها رو ببینم.

صبح یکشنبه صدای ناقوس تو تمام شهر طنین انداز بود و با هر صدای اون دل من میلرزید. برای دیدن کلیسای بزرگ عجله داشتم اما قبل از کلیسا تو یه میدون نسبتن کوچیک زیر پای گوتنبرگ باهاش یه عکس یادگاری گرفتیم از چرخ و فلکی که منو یاد پینوکیو می انداخت و اگه با فامیل شوهر نبودم حتمن یه دور سوارش میشدم هم چند تا عکس گرفتم و تو دلم مثل بچه ها ذوق میکردم.
یه چیز جالب این غربی ها اینه که مثل ما مرده پرست نیستن. اینجا طرف تا زنده است پهن بارش نمیکنن اما تا میمیره میرن براش یه قبر درست میکنن مث کاخ. اونجا هیچ خبری از قبر و محل دفن این حرفا نبود اما تا دلت بخواد مجسمه بود برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره افراد.

 

از دور که کلیسا رو دیدم چقدر بزرگه همه اش با خودم فکر میکردم دین اول و آخرش مزخرفه بخصوص اگه دست کسایی بیافته که بخوان ازش استفاده ابزاری کنن. میدونید که کلیساها رو تو قرون وسطا بسیار بزرگ میساختن تا عظمت دین رو به مردم نشون بده تا حقارت مردم در برابر کلیسا به چشم بیاد.

 

و باز هم یه عالمه تندیسهای قشنگ در نمای کلیسا.

دیگه از بزرگی داخل کلیسا چیزی نمیگم بزارید از مراسم تعریف کنم. اون داخل اجرای آئین مذهبی برقرار بود. آواز کر راهب ها و صدای ارگ در هم آمیخته بود و فضا یه طور خاصی روحانی بود .تمام موهای تنم سیخ میشد و یه حالی بودم. البته اینم بگم موقعی هم که مکه بودم موقع نماز که میشد از صدای نماز خوندن هم خیلی تحت تاثیر قرار میگرفتم همینطور اون همه جمعیت که با هم دولا و راست میشدن.

 

 بعد از اینکه دعاها خونده شد همه به صف ایستادند تا کشیش نان تبرک شده بده! من هم رفتم تو صف!

 بعد از پایان مراسم نیایش به سمت دیگری رفتیم که برای بالا رفتن به سمت برج کلیسا بود. پله هایی پیچ در پیچ با عرضی کمتر از یک متر بدون هیچ پاگردی برای تازه کردن نفس فک کنم ۶٠٠ پله بود که بالا رفتیم. وقتی از اون پله ها بالا می رفتم صحنه های رمز داوینچی میومد تو ذهنم و بعضی داستانهای دیگه ای که درمورد کلیسا و اینها خونده بودم. و یه حالتی داشتم انگار تو فیلم بودم یا دارم فیلم بازی میکنم!!
راستی یادتونه تو کاخ ور سای گفتم یه قسمتی پله ها به مرور زمان نازک شده بودن؟ اینجا هم دقیقن اون حالت روی پله ها مشخص بود.
تو این عکسها هم پیداست که پله های قدیمی نازک تر شده اند.

 

 وسطهای راه بودیم که از میان راه پله های کم عرض دو سه تا عکس از نمای شهر گرفتم که خیلی زیبا بود.

به اون الا که رسیدیم از خستگی و سرگیجه نمی تونستم تکون بخورم به کسی که نگفتم اما به شما میگم با خودم داشتم فک میکردم با این روحیه چه جوری میخواستم برم بالای ا یفل اون هم تو شب! اونوقت دیگران رو به فوبی از بلندی متهم میکنم!خنثی

وقتی از پله ها برگشتیم پائین دیگه نفس برام نمونده بود هرچند از بالا رفتن خیلی راحتتر بود.

(کلیسا از یه زاویه دیگر)

شروع کردیم دور و اطراف کلیسا قدم زدیم جای شما یه بستنی خیلی خوشمزه خوردیم به آدمایی که خودشون رو گریم کرده بودن و خیلی هنرمندانه ایستاده بودند که ما فک کردیم مجسمه ان(از بس که همه جا مجسمه میدیدم) نگاه کردیم برامون فیلم دراوردن ما خندیدم و خیلی لذت بردیم. البته بگم اینجا حسودی آقای شوهر تحریک شد (چون آقای چارلی چاپلین هی به من میگفت که ببوسمش!) ناهار خوردیم و خرید کردیم و خسته و کوفته رفتیم هتل تا بخوابیم چون هیچکس دیگه نای شام خوردن نداشت.

 

 

/ 32 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پیمنتو

عالیه عکسایی که گرفتی خیلی زیباست واقعا از زاویه خوبی گرفتی تندک .. توضیحاتتم خیلی خوب و جالبه... ادم یه جوری میشه فک کن کلیسایی مال اون زمان.. با این عظمت و طیبایی و معماری خیره کننده.

پیمنتو

این رودخونه رو بگو وای تندک من عاشق این جا شدم عاشق اون رودخونه که کنارشی و وجود تتو زیباترشم کرده

عصرونه

وای چقدر جای قشنگیه . خوش به حال اونایی که اونجا زندگی میکنن واقعا ، خیلی با صفا است من که میگم ادم همونجا بره چادر بزنه چرا بره تو خونه !

الما

موهات چه نازه [ابرو]

گلپر

واقعا زیبا بود . عالی بود .

شیرین

چه خوشگله اینجاااا، چقدر کلیساهاشون رو قشنگ و با ابهت درست می کردن. حالا ببینم آقای چارلی چاپلین رو بوسیدی؟ [نیشخند]

عتیق

جای قشنگی بود! [چشمک] خیلی خوبه که آدم بتونه چیزهایی رو که زیبا می بینه زیبا هم توصیف کنه... راستی من تا حالا بالای برج کلیسا نرفتم!

گربه تنها

فرهنگ شرقی ما با فشار های روانی جامعه باعث حساسیت شده وگر نه اون چارلی چاپلین فقط قصدش شوخی و ساختن یه خاطره برای شما بوده[گل] اما اگر اسلام مجسمه ها را بت نمیدونست توی کشور های اسلامی هم کلی مجسمه های زیبا و تصاویر توی سقف و دیوار های مساجد بود ... اما متاسفانه اسلام با هنر هم مشکل داره بهتره من در مورد مذهب نظر ندم [خجالت]

گربه تنها

راستی یادم رفت بگم ... مادر من معتقده اگر چیزی دلت میخواد انجام بده تا روی دلت نمونه ... تو هم باید سوار چرخ و فلک میشدی ... کار بدی نبوده که ... کودک درون هم حق داره زنده بودنش را نشون بده[قلب] بد برداشت نکنی ... این قلب برای کودک درونه [فرشته]

گربه تنها

سنت هر چقدر باشه به سن من نمیرسی [نیشخند] کودک درونم هم شیطنت که هیچی گاهی اوقات جفتک میندازه [خنده] قوم ظالمین [قهقهه]